You are now visiting Danish Cultural Institute in Estonia, Latvia and Lithuania.  See where else we work Created with Sketch.
12 · 06 · 2017

Dāņu arhitektūras grands Jans Gēls ar izstādi viesosies Rīgā

Šī gada 20.jūnijā plkst. 17:30 Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolas telpās, Lāčplēša ielā 55 atklās izcilā dāņu pilsētplānotāja Jana Gēla (Jan Gehl) izstādi “Mainot domāšanas veidus”, kas veidota godinot cienījamo meistaru 80.gadu jubilejā.

“Ja Jans Gēls neeksistētu, mums viņu vajadzētu izdomāt, lai glābtu savas pilsētas”,- teikusi Dženeta Sadika Kāna (Jeanette Sadik Khan), bijusī Ņujorkas Transporta departamenta pilnvarotā pārstāve.

Izstādes “Mainot domāšanas veidus” (kuratore – arhitekte Līva Kreislere) pamatā ir Jana Gēla sākotnējais darbs kā cilvēku uzvedības teorētiķim, pētniekam un rakstniekam pilsētvides kontekstā. Gēla pieeja ir izteikti humānistiska un pilsētvidi atbalstoša, vienmēr uzsverot, ka pilsētām jābūt veidotām cilvēkiem nevis tikai loģistikas nolūkiem, arhitektūras bravūrai vai aklai, vienkāršotai ekonomikai. Laba arhitektūra nav tikai forma, bet gan mijiedarbība starp formu un dzīvi.

Vispirms dzīve, tad telpas, tad ēkas – sākot otrādi, tas nekad nestrādās”, – tā pats meistars, piebilstot, ka: ”Man vienmēr vairāk interesējis mainīt domāšanas veidu – pēc tam kāds cits var mainīt pilsētas”.

Šī ir vienreizēja iespēja pēc 16 gadiem Rīgā atkal satikt cienījamo meistaru un dzirdēt viņa pārdomas par toreizējo un šodienas Rīgu. Vai un cik daudz ir kas mainījies no tā, ko arhitekts ar savu komandu izstrādāja savā pētījumā un ieteikumos Rīgas pilsētvidei toreiz, 2001.gadā?

Divu viesošanās dienu laikā paredzētas arī citas ar pilsētplānošanu saistītas aktivitātes, kurās galvenā perona būs Jans Gēls:

20.jūnijā jau no 13:30 kopā ar Rīgas pilsētplānošanas ekspertiem un arhitektiem Jans Gēls dosies nelielā pastaigā pa tuvējo centru, izstaigājot Stacijas laukumu, Centrāltirgu, Spīķeru kvartālu un Krastmalu, kā arī daļu Vecrīgas un Barona ielu;

Ap plkst. 15:30, pēc pastaigas pa pilsētu un nonākot līdz izstādes norises vietai Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolai, Lāčplēša ielā 55, Oskara Redberga vadībā notiks neliela diskusija-seminārs par pastiagā gūtajām atziņām, kas paredzēts jomas profesionaļiem (tikai ar apstiprinātu dalību);

Plkst. 17:30 turpat Lāčplēša ielā 55, būs Jana Gēla ciemošānās kulminācija un oficiāla izstādes “Mainot domāšanas veidus” atklāšana ar Dānijas Karalistes vēstnieka Hansa Braska piedalīšanos un paša autora un ievadvārdiem. Aicināts ikviens interesents. Izstāde Rīgā būs apskatāma trīs nedēļas, līdz 10.jūlijam.

Jei turite klausimų, susisiekite su mumis

Danijos Kultūros Institutas

T +371 25448022

baltics@danishculture.com